SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Aikido Nedir?


Aikido japon savaş ve savunma sanatıdır. Aikido 1942 yılında Moriheı Ueshiba tarafından kuruldu ve o tarihten sonrada hızla yayılmaya başladı. Aikido çıplak elle yapılan tekniklerin yanında, kılıç,sopa ve bıçaklada yapılabilen bir sanattır. Aikido fazla güce gerek duymadan dairesel haraketlerle herkesin çok kolay yapabileceği ve kendini savunabileceği bir spordur.
Aikido'ya başlama yaşı varmıdır?


Diğer sporlardada olduğu gibi bir yaş sınırı vardır. Aikdo'ya başlama yaşı ortalama 4 yaştır ve 60 yaşındaki bir kişinin dahi çok kolay yapabilegeği ve efor sarfetmeyeceği bir spordur.
Aikido çocuklar için ne derece faydalıdır?


Çocukların bedensel ve mental gelişimi için aikido yapmalarını tavsiye eden Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op. Dr. Ahmet Şükrü Mercan, Aikido'nun çocukların gelişimindeki önemini anlattı. Aikido'nun tanımını yapan Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op. Dr. Ahmet Şükrü Mercan, "Aikido çocukların fiziksel gelişim, dayanıklılık ve sportif becerileri açısından tam not alan, doğru eğitmenlerle ve sistemle çalışıldığında tüm çocuklara önerilen bir spor dalıdır. Bir ortopedi uzmanı olarak sıklıkla orta-ileri yaş kemik ve eklem hastalıkları ile karşılaşmaktayım. Bu hastalıkların çocukluk çağından itibaren başlayan beslenme alışkanlıkları ve sportif faaliyetlerle direk ilgisi var. Kas, kemik ve eklemlerin çocuk yaştan itibaren düzgün şekilde kullanılması ve çalıştırılması ileride yaşanabilecek problemleri önleyebilmekte. Bu açıdan da bakıldığında Aikido bedensel gelişim ve dayanıklılığı arttırıcı bir spor ve sanattır" şeklinde konuştu. Alıntı Haber Türk
Aikido sokakta işe yararmı


Aikido ve Savaş sanatları, nam-ı diğer martial arts. Savaş sanatları pek çok kişi için ulaşılması gereken bir hedef olsa da pek çok kişi için de zaman kaybı olarak görülür. Mantık düz ve basit olduğu için, yıllarını bu sanatlara feda eden, çalışan, emek harcayan, fikir üreten onca kişinin deneyimlerinin karşısına şu cümleler çıkar; “Bunlar sokakta bir işe yaramaz.”, ” Sokaktaki adam sana böyle mi saldıracak sanki.” İşin ilginç yanı ise doğru sistem çalışılmadığında karşımıza çıkan bu düz ve basit mantık haklı olabiliyor. Yani kalıplara bağlı temelinde savaş sanatı mantığı olmadan çalışılan savaş sanatlarından bahsediyorum. Biraz açalım. Savaş sanatı çalışan biri olarak öğreti hayatınız boyunca canınız hiç yanmadıysa, hiç bir zorlukla karşılaşmadan öğreniminizi sürdürüyorsanız ya da karşılaştığınız problemleri çözmeden ilerliyorsanız abi/kardeş tavsiyesi olarak söylüyorum sakın sokakta çalıştığınız Aikido’nuzu (savaş sanatını) kullanmaya kalkmayın. Tatlı dil bile yılanı deliğinden çıkarır ama sorgulamasız çalışılmış bir Aikido ve savaş sanatı asla işe yaramaz. Amiyane tabirle sumsuğu kulağının köküne yediğin zaman o abinin lafı gelir aklına. Sokakta adam sana böyle mi saldıracak sanki. Maalesef hele müsabakası olmayan Aikido ve savaş sanatlarında durum genellikle bu şekilde ilerliyor. Evet şunu da unutmayalım ki bu safhada kendimizi kandırma ve ikna etme çabaları başlıyor. Sorun bende ya. Ben yapamıyorum ama bak hocam ne de güzel yapıyor. Yalan arkadaşım yalan. Hem de kuyruklu yalan. Ticarethane mantığıyla işleyen bir salonda sen sadece müşterilerden birisin. O yüzden öğrenci değil talebe olun. Siz taleb edin. Sorgulayın. Hocanızı, kendinizi ve tekniğinizi. Olmuyorsa mutlaka bir problem vardır. Problemi çözmeden uyumayın bile. Takılsın kafanıza. Sorun.Araştırın. Önünüze ne konuyorsa onu yemeyin. Bol şans M.Emin TÜTER
Bayanlar için en etkli savunma sanatı hangisidir?


Bayanlar için en etkili savunma sanatı Aikidodur. Sebebi ise uygulanabilirliği kolay ve basit tekniklerle kişiyi çok kolay ekarte edebilmenizdir. Aikido güce dayalı bir spor olmadığından size saldıranın'da gücü çok önemli değildir çünkü Aikido dairesel haraketlerden oluştuğundan ve gücü yönlendirme üzerine kururulu olduğundan uygulamasıda çok basittir.
Aikido'nun müsabakası varmı?


Aikidonun müsabakası yoktur, çünkü aikido şiddete karşı bir sanattır. Aikidoda saldırı'da yoktur dolayısıyla iki aikidocu karşılıklı durduğunda birbirine saldıramaz, saldır ise savaşı kaybetmiş olur. "Bir samuray atasözü derki bir samuray bir samuraya meydan okursa kainata meydan okumuş olur" yani saldıran hayatını kaybetmiş ollur. Aikidocu zorda kalmadığı sürece tekniğini kullanmaz rakibine zarar vermez. Aikido ismi anlamı "sevgi-barış yolu" manasına geldiginden kişinin tek rakibi zaten kendisidir. Aikido bir yarış nede bir kalıp içersine girmeden sadece kişiyi iyi yönde geliştiren ve olgunşaştıran bir sanattır.
Aikido'yu nekadar sürede öğrenebilirim?


Aikido'yu ögrenmek ve uygulamak zaman alan ve sabır isteyen bir durumdur. Aikidoyu öğrenmek kişinin kendisine bağlıdır, 1 yılda'da kendini savunabilecek hale gelir 5 yılda'da. buradaki asıl amaç kişinin nasıl çalıştığı ve derslere olan özverisidir.
Aikido'da sınav sistemi nasılsır?


Aikido'da toplamda 6 kuşak vardır, bunlar sırasıyla; sarı,turuncu,yeşil,mavi,kahverengi ve siyahtır. ortalama 3 ayda bir sınav yapılır. Öğrenci kahverengi kuşağa geldikten 1 yıl sonra federasyonun açmış olduğu siyah kemer 1. dan sınavlarına katılma hakkını kazanır.

Güncel Kalın

Tel: 0536 825 04 09     Email: ismet.sensei@gmail.com

  • Instagram
  • Facebook Sosyal Simge